בחירת בני זוג

בחירת בני זוג אינה מקרית, ל"קליק", ל"כימיה" או ל"משיכה" ישנם מספר הסברים פסיכולוגיים רציונאליים. הסבר אחד הוא שהמשיכה לאדם מסוים מזכירה לנו באופן בלתי מודע את אחד מהורינו (או מי שטיפל בנו) על מנת לרפא את פצעי ילדותנו הקשורים לאותה דמות (לפי דר. הארוויל הנדריקס).

Outdoor Wedding Shoot

בחירת בני זוג אינה מקרית, ל"קליק", ל"כימיה" או ל"משיכה" ישנם מספר הסברים פסיכולוגיים רציונאליים. הסבר אחד הוא שהמשיכה לאדם מסוים מזכירה לנו באופן בלתי מודע את אחד מהורינו (או מי שטיפל בנו) על מנת לרפא את פצעי ילדותנו הקשורים לאותה דמות (לפי דר. הארוויל הנדריקס). הסבר אחר (לפי אלפרד אדלר) הוא שלא אחת אנו בוחרים בני זוג המאפשרים לנו להמשיך את אורח חיינו – סגנון החיים שבחרנו לנו, המוכר והבטוח*. הסבר נוסף הוא משיכה לבני זוג המשלימים את אישיותנו על ידי תכונות אופי מסוימות שהדחקנו אצלנו ולא פתחנו אותן. אולם לא תמיד החיפוש או הבחירה מקורם במקומות "אפלים" ומודחקים באישיותנו; 

כאשר אנו גדלים באווירה "בריאה" של זוגיות כמעט מושלמת של הורינו, הם מהווים עבורנו מודל לא קל לחיקוי, אנו מחפשים בני זוג שיתייחסו אלינו כפי שהורינו מתייחסים אחד לשני.

 

(*סגנון חיים אשר יכול מאוד להיות שמבוסס על הנחות יסוד מוטעות ושגויות, ואולי אפילו הרסניות כלפי עצמנו ברמה הפתולוגית במקרים קיצוניים. הנחות יסוד שנבעו מתוך הפרשנות שלנו, עצמנו, בנוגע לתחושת השייכות שלנו בעולם הקטנטן והמיידי שסבב אותנו בילדותנו. הבעייה העיקרית היא שאת סגנון חיים מוטעה זה אמצנו לעצמנו כאשר היינו ברמה אינפנטילית כפעוטות וילדים קטנים בזמן שאישיותנו החלה להתעצב, ועם זה אנו ממשיכים בחיינו הבוגרים וכאן טמון שורש הבעיות האישיות והחברתיות שלנו). 

 

בשלב הראשון - ההתאהבות, שלב האופוריה, אנו עיוורים לכל התכונות ה"שליליות" של בני הזוג. אולם, ככל שהזמן חולף ומערכת היחסים מתהדקת לה, ככל שאנו מרגישים בטוחים ומתחילים לקבל את בני הזוג כמובן מאליו, ככל שרמת המחוייבות לזוגיות ולחיים המשותפים עולה, אנו מתחילים לגלות יותר ויותר את אותן תכונות שליליות של בני הזוג (לא אחת תכונות אלה היו בדיוק אותן תכונות שכה מצאו חן בעינינו בתחילה...).

 

לאחד המרכיבים בבחירת בני הזוג שלנו יש קשר ישיר לדימוי העצמי שלנו, שיכול מאוד להיות שהוא מוטעה ביסודו מכל מיני סיבות, ובהמשך יהיו לו השלכות על אופי הזוגיות ומערכת היחסים בכלל.

פער זה בין התפיסה העצמית לבין המציאות משפיע לרעה על חיינו; בעלי דימוי עצמי נמוך נוטים להתפשר ולהסתבך עם בני זוג שאינם עונים על צרכיהם וכמובן, כתוצאה מכך הם חווים מערכת יחסים חולנית שבאה לידי ביטוי בכל המישורים והם פשוט מאמללים אחד את השנייה.

מאידך, ישנם המשוכנעים ש"מגיע להם משהו יותר טוב". אלה שרויים באי שקט פנימי תמידי שהורס כל חלקה טובה, במחשבה טורדנית דמיונית על בני זוג מוצלחים יותר המצויים אי שם...

 
הרבה נשים וגברים הסתבכו במערכות יחסים שמראש ניתן היה לפסול את ההיכרות על הסף בגלל נתון כזה או אחר, מערכות יחסים לא טובות והרסניות כאשר שני בני הזוג ידעו שהם לא מספקים את הצרכים והדרישות ההדדיות, ובכל זאת, המשיכו לענות זה את זו ולא היו מסוגלים לגייס את הכוחות הנפשיים לקום, לעזוב ולהיפרד. מערכות יחסם שנמרחו לאורך שנים, מערכות יחסים שגבו את המחיר היקר ביותר – שנות חיים.